W terminie 22-24 listopada 2017 r. odbyła się wizyta studyjna do Brukseli, w której wzięli udział przedstawiciele dwóch firm z województwa łódzkiego działających w branży dekoratorskiej. Wizyta została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Łódzkie w Brukseli – promuje łódzki biznes”, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa II. INNOWACYJNA I KONKURENCYJNA GOSPODARKA, II.2 INTERNACJONALIZACJA PRZEDSIĘBIORSTW, II.2.2 PROMOCJA GOSPODARCZA REGIONU.
Do udziału w wyjeździe, w drodze rekrutacji, zakwalifikowały się następujące firmy:
Firma Skalar istnieje od 1990 r. i zajmuje się profesjonalną produkcją akwariów oraz produkcją szkła laminowanego i wydrukami UV na niemal każdym podłożu.
Firma jest właścicielem kilku patentów oraz posiada niezbędne certyfikaty na oferowane produkty. Produkcją szyb laminowanych oraz wydrukami UV najwyższej jakości zajmują się pracownicy o wieloletnim doświadczeniu obsługujący najnowocześniejsze maszyny, a wieloletnie doświadczenie pozwala m.in. na produkcję akwariów wielkogabarytowych o pojemności kilku tysięcy litrów.
Firma Skalar jest obecna w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Litwa, Słowenia, Węgry, Szwajcaria – obecnie 85% produkcji trafia na eksport.
Szkło odgrywa coraz większą rolę w architekturze. Z tego powodu firma poszerzyła ofertę o dział szkła laminowanego oraz szkła z nadrukiem UV. Nadruk na szkle polega na bezpośrednim nałożeniu wzoru na płaską powierzchnie szkła za pomocą specjalnej drukarki wielkoformatowej. Laminowanie szkła polega na połączeniu w piecu do laminowania dwóch lub więcej formatek przy wykorzystaniu specjalnych folii. Łączone są w ten sposób różne rodzaje szkła o grubościach od 4 mm do 19 mm. Zastosowanie tego typu szkła to przede wszystkim barierki szklane, zabudowy ścian i elewacji zewnętrznej.
Firma posiada również licencję na wykonywanie szkła laminowanego w formie Sologlass. Metoda ta polega na laminacji jednej tafli szkła za pomocą specjalnych folii do laminacji oraz nadruku. Dzięki tej technologii można wykonywać szkło bezpieczne o grubości od 4mm z grafiką do szaf, kuchni, obrazów na ścianę.
Firma wprowadziła na rynek nowy innowacyjny produkt – LENTITILE – system aktywnych optycznie dekoracji wnętrz
Jest wiodącym producentem wielkoformatowego druku soczewkowego w UE. Posiada możliwość produkcyjną do 10 tys. wydruków miesięcznie, z jakością potwierdzoną nagrodami branżowymi.
Lentitile to przestrzenny, optycznie aktywny system wykończenia wnętrz, oparty na połączeniu technologii druku soczewkowego i termoformowania. Głównym produktem są dekory ścienne – mogą mieć różne kształty, kolory i grafikę, mogą się zmieniać – w zależności z jakiego kąta patrzymy, dekory wyglądają inaczej.
W ramach wizyty w Brukseli przedsiębiorcy wzięli udział w targach dekoracji wnętrz COCOON, gdzie mieli możliwość nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami handlowymi, a także oceniali imprezę pod kątem możliwości zorganizowania podczas przyszłorocznej edycji stoiska regionalnego, na którym w ramach wspólnej powierzchni targowej będą mogły zaprezentować się firmy z województwa łódzkiego.
Ponadto uczestnicy wizyty studyjnej odbyli spotkanie z p. Marcinem Podgórskim – dyrektorem Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, podczas którego dowiedzieli się jak funkcjonuje brukselskie przedstawicielstwo regionu oraz jakie formy pomocy oferuje działający w jego ramach Punkt Wsparcia Inwestora, współfinansowany ze środków wspomnianego powyżej projektu „Łódzkie w Brukseli – promuje łódzki biznes”.
Przedstawiciele obu firm wzięli też udział w szeregu spotkań typu B2B z architektami i podmiotami z branży designu (m.in. D44, TAA Design Store, Xnovodesign), w wyniku których zostały nawiązane wstępne relacje biznesowe, które w przyszłości mogą zaowocować kontraktami i wymianą handlową, a tym samym przyczyniają się do internacjonalizacji przedsiębiorstw z województwa łódzkiego.