W ramach międzynarodowego projektu DeCarb realizowanego przez Województwo Łódzkie w dniach 20-21 września 2022 r. w miejscowości Velenje (Słowenia) miały miejsce warsztaty organizowane przez słoweńskiego Partnera – Agencję Energetyczną KSENNA. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących procesów transformacji energetycznej w poszczególnych państwach lub ich regionach. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami energetyki obywatelskiej miasta Velenje.
Przebieg warsztatów:
Pierwszego dnia partnerzy i interesariusze zaprezentowali wdrożone oraz wdrażane praktyki związane z polityką dekarbonizacji. Podczas spotkania dokonano również oceny owych praktyk, biorąc pod uwagę istotne czynniki takie jak zakres, wpływ, wykonalność czy też możliwość zastosowania w innych regionach Europy.
1 sesja tematyczna: „Zarządzanie ryzykiem w planowaniu dekarbonizacji”
Pierwsza część poświęcona była zagadnieniom związanym z potencjalnym ryzykiem jakie wiąże się z odejściem od energetyki węglowej. Omówiono również możliwości zapobiegania tym ryzykom. Duże zainteresowanie wzbudziły rozwiązania Województwa Łódzkiego, skoncentrowane na zmianie ścieżek edukacyjnych i profilu zatrudnienia w branżach związanych z energetyką węglową. Dla przykładu przybliżono działalność Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Rogowcu, którego celem jest kształcenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników branży energetycznej, przebranżawianie pracowników sektora energetyki konwencjonalnej oraz mieszkańców regionu łódzkiego, zainteresowanych zmianą lub zdobyciem nowych kwalifikacji. Ponadto zaprezentowany został projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, którego celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat efektywności energetycznej i OZE wśród samorządów, przedsiębiorców MŚP, oraz społeczności lokalnej, w tym osób fizycznych. Działania w ramach tego projektu opierają się na systemie współpracy i szkoleniach przeznaczonych dla pracowników zaangażowanych w pomoc osobom zainteresowanym nowymi rozwiązaniami ekologicznymi, ekonomicznymi czy wsparciem finansowym dla procesów proekologicznych.
2 sesja tematyczna: „Stabilne przemiany dzięki współdziałaniu obywateli w sferze energetyki”
Podczas drugiej sesji tematycznej omówiono działania podjęte na rzecz wzmocnienia partycypacji społeczeństwa i wspierania polityki dekarbonizacji, a także ograniczenia przez mieszkańców naszego regionu zużycia nośników energetycznych. Za przykład posłużyła Gmina Burzenin, gdzie aktywnie działa punkt wsparcia mieszkańców, w którym odpowiednio przeszkolona osoba udziela wszelkich informacji i pomocy w kwestiach dotyczących transformacji węglowej. Dzięki działającemu w Gminie Burzenin punktowi wparcia oraz jego powiązaniu z instytucjami finansującymi konkretne zadania WFOŚ, złożonych zostało około 40 wniosków dotyczących wymiany źródeł ogrzewania, nowej fotowoltaiki i dociepleń domów w 2022 r. Gmina zainwestowała również w montaż instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, oraz renowację systemów grzewczych z nieefektywnych, węglowych instalacji na system peletowy. W Gminie rośnie popularność stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz poparcie dla innych inwestycji proekologicznych.
Ciekawymi doświadczeniami podzielili się również zagraniczni partnerzy. W trakcie kolejnych wystąpień omówione zostały zagadnienia takie jak wykorzystanie wód ze zbiorników po wydobyciu kredy, jako medium klimatyzacji (Dania), wdrożenie nowych metodologii służących miarodajnemu pomiarowi i ocenie efektywności wdrażania różnorodnych rozwiązań z zakresu przeobrażeń energetycznych (Grecja), działania z zakresu ograniczania bezrobocia opartego na przeobrażaniu gospodarki opartej na branżach energochłonnych (Węgry), przeobrażanie kompleksu węglowo- energetycznego w Velenje.
Drugiego dnia wizyty miała miejsce międzynarodowa konferencja „Welcome Future”, poświęcona transformacjom w systemach ciepłowniczych w UE. Przedstawiono na niej m.in. wynegocjowane warunki finansowego wsparcia przeobrażeń i wychodzenia z węgla w nowej perspektywie UE (szczególnie korzystne dla strony Polskiej), nowe rozwiązania dotyczące zwiększania efektywności ciepłowni przez zastosowanie nowoczesnych paneli fotowoltaiczno – solarnych w kogeneracji z tradycyjnymi źródłami ciepła, oraz doświadczenia dotyczące przekształceń terenów industrialnych i energochłonnych. Wspomniano również o formach wsparcia inwestycji proenergetycznych prowadzonych przez Europejski Bank Inwestycji i Rozwoju.
Na zakończenie wydarzenia uczestnicy warsztatów mieli możliwość zwiedzenia muzeum przy działającej kopalni węgla w miejscowości Velenje, która posiada wieloletnią tradycję górniczą i wraz z Elektrownią Termiczną Šoštanj tworzą jeden z najważniejszych ośrodków energetycznych w kraju, zapewniając jedną trzecią krajowej rocznej produkcji energii elektrycznej.
[Best_Wordpress_Gallery id=”57″ gal_title=”Słowenia – Velenje”]