„Potrzeby przekwalifikowania zawodowego w gospodarkach dotkniętych dekarbonizacją” – warsztaty w Aalborg (Dania), 08-09 września 2021 r.

 

W ramach zaplanowanych działań międzynarodowego projektu DeCarb, którego Województwo Łódzkie jest Partnerem, we wrześniu 2021 roku Partner z Danii reprezentujący Gminę Aalborg zorganizował międzyregionalne warsztaty, aby wspólnie z partnerami z 9 krajów UE i ich interesariuszami omówić postępy w rozwoju projektu oraz skoncentrować się na „Potrzebach przekwalifikowania zawodowego w gospodarkach dotkniętych dekarbonizacją”. Celem warsztatów była konfrontacja obecnego stanu, podejmowanych lub zauważanych działań oraz proponowanej ścieżki zmian i strategii służącej wychodzeniu z gospodarki węglowej. Tematem wiodącym było przebranżawianie i przekwalifikowywanie osób pracujących w przemyśle węglowo – energetycznym, zachęcanie do podejmowania działalności gospodarczych i nowych kierunków zatrudnienia w związku z ograniczaniem działalności podmiotów gospodarczych, związanych stricte pośrednio lub bezpośrednio z węglem.

Pierwszego dnia partnerzy i interesariusze wzięli udział w warsztatach dotyczących przekwalifikowania, które składały się z 3 części. Wymieniono się najlepszymi praktykami, potrzebami i działaniami w zakresie przekwalifikowania w gospodarkach dotkniętych dekarbonizacją.

Drugiego dnia, partnerzy i interesariusze odwiedzili obiekty, prezentujące przykłady transformacji energetycznej i wzmocnienia rozwoju gospodarczego gminy:
– Nordjyllandsværket (istniejąca elektrownia węglowa), gdzie zaprezentowano konwersję z węgla na źródła odnawialne.
– Nordkraft (stara elektrownia węglowa w centrum miasta), gdzie przedstawiciele jednostki przedstawili proces przejścia z elektrowni węglowej na centrum kultury/społeczności/aktywności.
– Aalborg Portland (największa fabryka cementu w Danii i największy emitent CO2 w Danii), położona nad jeziorem kredowym, które zapewnia chłodzenie dla nowego szpitala w Aalborg.
– Port w Aalborg, gdzie produkuje się największe na świecie łopaty do turbin wiatrowych, największe na świecie fundamenty do morskich turbin wiatrowych oraz testuje turbiny wiatrowe.

W ramach dyskusji i przedstawionych kwestii podniesiono m.in., iż specyfika gospodarek krajowych wymaga dostosowywania indywidualnych podejść do dekarbonizacji w tych krajach, jednocześnie działania w zakresie zmiany i podnoszenia umiejętności zawodowych są niezbędne dla celów redukcji zatrudnienia w działach gospodarek węglowych. Polityka przechodzenia transformacji węglowej wymaga szerszych działań np. lokalizacji nowych gałęzi przemysłu w dotychczasowych ośrodkach węglowo – energetycznych.

Spotkanie wniosło szerszy obraz na stan i warunki dekarbonizacji w Europie oraz pomogło zauważyć osiągnięcia i wyzwania w tym temacie gospodarzy wizyty – miasta AALBORG.
Informacje o projekcie i wydarzeniu dostępne są również na stronie programu Interreg Europa:

https://www.interregeurope.eu/decarb/events/event/4687/decarb-interregional-event-in-aalborg/