Brussels Design September 2017

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”DESIGN SEPTEMBER”]

Regionalne Biuro Województwa łódzkiego w Brukseli po raz kolejny zaangażowało się w obchody BRUSSELS DESIGN SEPTEMBER, celem zaprezentowania w Brukseli potencjału województwa w obszarze designu oraz umożliwienia przedsiębiorcom z branży projektowej z regionu łódzkiego nawiązania kontaktów biznesowych służących rozwojowi działalności w oparciu o zachodnie rynki zbytu.

Łódzkie, jako region partnerski, wzięło udział w wydarzeniu EU DESIGN DAYS 2017 (https://www.eudesigndays.eu/) organizowanym przez sieć ERRIN (Europejskie Regiony na rzecz Badań i Innowacji), które odbyło się 20/09/2017 w Brukseli. Ideą wydarzenia było przedstawienie pomysłów dotyczących wyzwań w odniesieniu do transformacji miast i regionów, do których wybrani designerzy próbowali znaleźć praktyczne rozwiązania. RBWŁ zaangażowało się w inicjatywę we współpracy z Wydziałem Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ, a przypadek zaproponowany przez region łódzki był tematem jednej z sesji panelowych: „Odbudowa tożsamości regionalnej”. Prelegentem podczas sesji była Beata Michalska-Dominiak z DPiWZ, a udział w wydarzeniu wzięli również inni przedstawiciele tej komórki: Monika Kornacka, Tomasz Prośniak, Jarosław Chęciński oraz Małgorzata Kania – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji.

Zdjęcia z wydarzenia: https://www.eudesigndays.eu/photos

Pod szyldem BRUSSELS DESIGN SEPTEMBER, którego tegorocznym motywem przewodnim była biżuteria, odbyła się również wystawa CAMPING-PL – trzecia wystawa realizowana w ramach cyklu art-in-the-box. Specjalnie na ten cel została zaprojektowana konstrukcja ekspozycyjna. W fasadę budynku Domu Łódzkiego w Brukseli wbudowano boxy przypominające kształtem namiot, zbudowane w taki sposób, aby przedmioty w nich prezentowane były widoczne zarówno wewnątrz budynku, jak i z zewnątrz, od strony przestrzeni publicznej.  Do budowy boxów użyte zostały elementy konstrukcyjne dostarczone przez firmy z branży budowlanej z województwa łódzkiego.

Uroczysty wernisaż wystawy, z udziałem Witolda Stępnia – Marszałka Województwa Łódzkiego,  odbył się 18/09/2017.

W ramach CAMPING-PL design z regionu łódzkiego zaprezentowany został poprzez elementy biżuterii autorstwa artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Była to biżuteria unikatowa, tworzona z niekonwencjonalnych materiałów i dla wyjątkowego odbiorcy – biżuteria dla hipsterów, camperów i innych miłośników nowoczesnego designu. Wśród autorów prac znaleźli się między innymi:

Sergiusz Kuchczyński – Studia w latach 1994 – 1999 w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 1999 uzyskał dyplom z wyróżnieniem z ubioru w Pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej, malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Kudukisa, z aneksem z biżuterii w Pracowni prof. Andrzeja Szadkowskiego.

Anna Kanicka – (ur. w 1986 r.), projektowaniem biżuterii zajmuje się od 2002 roku. Studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Innowacyjnych Obiektów do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu oraz Biżuterii. Studiowała w Akademie der Bildenden Künste w Monachium. Laureatka wielu nagród.

Katarzyna Wójcik-Drobek – autorka marki NOITAK DESIGN – skończyła projektowanie biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w  Łodzi. Jako NOITAK DESIGN realizuje głównie projekty biżuteryjne i jest to biżuteria unikatowa i autorska. Interesują ją formy nietuzinkowe, odważne i oryginalne. Bliska jest jej idea recyclingu – używa w biżuterii niepotrzebnych lalek i  układów elektronicznych.

https://designseptember.be/project2016-uk-292-21.html

https://art-in-the-box.be/

CAMPING-PL w mediach

https://culturepolonaise.eu/3,2,786,en,CAMPING__PL_Art_in_the_Box_2017_3e_edition

https://pl.pinterest.com/pin/314618723960612788/

https://www.gazetka.be/index.php?option=com_content&view=article&id=2155:camping-pl-czyli-trzecia-edycja-wystawy-art-in-the-box&catid=543:nr-165-padziernik-2017&Itemid=162

https://www.uitinbrussel.be/agenda/e/camping-pl-art-in-the-box/cc867420-06e4-42e6-a9c7-d4ff3cacaadb

https://agenda.nieuwsblad.be/agenda/e/camping-pl-art-in-the-box/cc867420-06e4-42e6-a9c7-d4ff3cacaadb