Projekt Rozwój gospodarki cyrkularnej poprzez udoskonalanie instrumentów polityki regionalnej –REPLACE – dąży do poprawy zarządzania, wdrażania i monitorowania działań z zakresu polityki regionalnej, mających za zadanie ułatwienie przedsiębiorstwom transformacji z liniowych modeli biznesowych, na modele powiązane z gospodarką o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym stymulowaniu zrównoważonego rozwoju. Główne zamierzenie projektu dotyczy wykorzystania i rozwoju rozwiązań politycznych oraz działań skupiających się na identyfikacji, wartościowaniu, szacowaniu potencjału i finansowaniu poszczególnych etapów „życia” produktu, powiązanych w cyrkularne łańcuchy wartości. Działania te będą skutkować nowymi projektami lokalnymi i międzyregionalnymi. REPLACE opracuje wzorzec poziomu doskonałości cyrkularnej, który zawarty będzie w ramach prawnych i dostępny do wykorzystania przez przedsiębiorstwa znajdujące się na terenie regionu.
Gospodarka cyrkularna (CE) jest istotna dla przyszłości Europy ze względu na brak surowców i zmieniające się problemy środowiskowe. Projekt REPLACE to inicjatywa wspierająca integrację, wdrożenie i wykorzystanie doświadczeń zdobytych w ramach projektu SCREEN, powstałego w ramach programu HORYZONT 2020, poprzez zaangażowanie osób odpowiedzialnych za wyznaczanie kierunków polityki i organów zarządzających we wspólny cel, jakim jest poprawa funkcjonowania regionalnych programów operacyjnych (RPO) aby zwiększyć efektywność gospodarki cyrkularnej, dostosowując się jednocześnie do planu działania Komisji Europejskiej.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w rozwoju efektywności gospodarki cyrkularnej w regionie, serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach grupy roboczej projektu REPLACE jako INTERESARIUSZY projektu.
Oprócz przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych odpowiedzialnych za obszary ochrony środowiska i gospodarowania zasobami, polityki regionalnej, zapraszamy także do współpracy naukowców, ekspertów zajmujących się tematyką gospodarki cyrkularnej, praktyków, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i inne podmioty zainteresowane tą tematyką.
W celu przystąpienia do Grupy Interesariuszy Regionalnych projektu, prosimy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy (pobierz TUTAJ) i przesłać go na adres: projekty.miedzynarodowe@lodzkie.pl.
Nabór ma charakter ciągły.
KONTAKT
tel.: (42) 663 38 09
Spotkanie partnerów projektu w Leeuwarden (Holandia), 2 – 5.12.2019 r.
I Webinar Edukacyjny + Spotkanie Grupy Sterującej, 01.04.2020 r.
„Zarządzanie gospodarką cyrkularną w przedsiębiorstwach” – I Spotkanie Interesariuszy Regionalnych Projektów: REPLACE, LCA4Regions i Green Hub, 23.09.2020
„Kolej Zielonych Prędkości w Łódzkiem” – II Spotkanie Interesariuszy Regionalnych Projektów: REPLACE, LCA4Regions, DeCarb, 27.07.2021 r.
II Międzynarodowe spotkanie partnerów + wizyta studyjna w Heraklionie na wyspie Kreta (Grecja), 6 – 8.10.2021 r.
Spotkanie w ramach 19. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast: prezentacja projektu i nowych możliwości współpracy, 10.2021 r.
„Cyrkularna perspektywa dla gospodarki regionu 2022+” – III Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: REPLACE, LCA4Regions, GPP4Growth, DeCarb 24.02.2022 r.
Spotkanie partnerów + wizyta studyjna w Saint-Denis na wyspie Reunion (Francja), 31.05 – 3.06.2022 r.
“LCAkcja dla Regionu” – IV Spotkanie Interesariuszy Regionalnych projektów: REPLACE, LCA4Regions, GPP4Growth, 29.06.2022 r.
Do Partnerstwa projektowego (oprócz Województwa Łódzkiego) przystąpiły następujące instytucje:
Region Lacjum (Włochy) – Lider projektu
Nexa – Regionalna Agencja Rozwoju Inwestycji i Innowacji (Francja)
Region Kreta (Grecja)
Instytut Gospodarki Międzynarodowej w Hamburgu (Niemcy)
Agencja Rozwoju Regionalnego Północno-Wschodniego (Rumunia)
Komisja Regionu Centro ds. koordynacji i rozwoju (Portugalia)
Prowincja Fryzja (Holandia)
Międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze VELTHA (Belgia)
Projekt dofinansowany jest ze środków programu INTERREG EUROPA, Oś priorytetowa 4: „Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami”
Wartość projektu wynosi: 1 694 570,00 EUR
W tym dofinansowanie z UE: 1 374 769,50 EUR
Budżet dla województwa łódzkiego: 127 561,00 EUR
sierpień 2019 – lipiec 2023